Европейският парламент одобри дългоочаквания Регламент относно пазарите на криптоактиви (MiCA)
21 април 2023
На 20.04.2023 г. Европейският парламент одобри дългоочаквания Регламент относно пазарите на криптоактиви, още познат като „MiCA“, с който се въвежда всеобхватна регулаторна рамка относно лицензирането и надзора върху (i) лицата, които участват в емитирането на някои видове криптоактиви, както и върху (ii) лицата които предоставят услуги, свързани с криптоактиви в ЕС. С MiCA се предвиждат също така правила, осигуряващи защитата на притежателите на криптоактиви при емитирането, публичното предлагане и допускането до търговия на платформа за търговия с криптоактиви, както и мерки за предотвратяване на пазарни злоупотреби.
По-долу правим кратък преглед на новата регулация, както и на това какво следва като стъпки преди MiCA да стане действащо законодателство.
I. Емитенти на някои видове криптоактиви
С MiCA се въвеждат редица нови правила за емитентите на някои видове криптоактиви, т.е. за лицата, които предлагат публично криптоактиви или които желаят допускането им на платформа за търговия с криптоактиви. Тези правила се различават в зависимост от вида на предлагания криптоактив. MiCA дава дефиниция на три вида криптоактиви, които попадат в по-широкото понятие за „криптоактив“, също дефинирано в регламента, но които не го изчерпват. Тези три вида криптоактиви са както следва:
- Токени, обезпечени с активи („asset-referenced tokens“) – криптоактив, който не е токен за електронни пари и при който е налице стремеж да поддържа стабилна стойност чрез препратка към която и да е друга стойност или право или комбинация от тях, включително една или повече фиатни валути;
- Токени за електронни пари („e-money tokens“) – криптоактив, при който е налице стремеж да поддържа стабилна стойност чрез препратка към една фиатна валута;
- Токени за стоки или услуги („utility tokens”) – криптоактив, който е предназначен единствено да осигури достъп до стока или услуга, предоставена от издателя на този токен.
Новите правила включват лицензионен режим за емитентите на токени, обезпечени с активи и токените за електронни пари; издаването на бяла книга („white paper“) и уведомяването на компетентния орган за нея; правила за маркетинговите съобщения; правила за предотвратяване на конфликтите на интереси; изискване да се поддържат системите и протоколите за сигурен достъп в съответствие с приложимите стандарти и др.
II. Доставчици на услуги за криптоактиви
MiCA въвежда лицензионен режим за доставчиците на услуги за криптоактиви, като се предвиждат общи правила, включващи спазването на пруденциални и организационни изисквания, както и предвижда задължение за осигуряване на механизми за защита на криптоактивите и средствата на клиентите, процедура за разглеждане на жалби, механизми за предотвратяване на конфликти на интереси и др.
Освен тези общи изисквания, приложими към всички доставчици на услуги за криптоактиви, MiCA предвижда и някои конкретни изисквания в зависимост от предлаганата конкретна услуга за криптоактиви, специфични за нея.
III. Влизане в сила на MiCA
Одобрението от Европейския парламент на MiCA е силен сигнал, че е налице политическа воля от страна на ЕС новата регулация да влезе в сила съвсем скоро. За да стане това обаче, MiCA следва да бъде одобрена и от другия законодателен орган на ЕС – Съвета на ЕС, с което MiCA ще бъде официално приет като част от законодателството на ЕС.
След като бъде приет, MiCA ще влезе в сила 20 дни след като бъде публикуван в Официалния вестник на ЕС, но съгласно одобрената редакция от Европейския парламент, ще започне да се прилага в държавите-членки на ЕС по-късно и поетапно, както следва:
- Правилата относно публичното предлагане, съответно допускането до търговия на платформа за търговия с криптоактиви на (i) токените, обезпечени с активи, както и на (ii) токените за електронни пари, ще бъдат приложими 12 месеца след влизането на MiCA в сила;
- Всички останали правила, включително тези относно доставчиците на услуги за криптоактиви и условията за извършването на дейността им, ще бъдат приложими 18 месеца след влизането на MiCA в сила.
Автор: Константин Младенов